Разлика помеѓу преработките на „Македонски јазик“

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на Factographer (разговор), вратено на последната верзија на Виолетова)
[[Податотека:Codex Assemanianus 09.jpg|мини|десно|200п|Споменик на [[Охридска книжевна школа|Охридската книжевна школа]] -
[[Асеманово евангелие]].]]
[[File:SFERA newspaper (1-September-1959).png|thumbnail|200px|Статија објавена во атински весник во кој се опишува церемонија во која жените и децата од село Крапешина, леринско (денес Атрапос) се заколнуваат дека повеќе нема да го говорат локалниот словенски македонски „дијалект“]]
{{Македонски јазик}}
Македонскиот јазик е мајчиниот јазик на [[Македонци]]те, официјален јазик во [[Република Македонија]] и малцински, службен јазик во [[Албанија]], [[Србија]] и во [[Косово]] (познат како [[горански дијалект]]). Јазикот го зборуваат над 3 милиони луѓе во Македонија, [[Грција]], [[Бугарија]], [[Албанија]] и во македонската дијаспора. Јазикот според лингвистичката категорија спаѓа во групата на [[јужнословенски јазици]] на [[словенските јазици]]. Македонскиот е исто така втор јазик за околу 677.733 граѓани во Македонија, односно припадниците на малцинствата во државата (иако меѓу овие има голем број луѓе каде јазикот им е мајчин, особено меѓу Македонците-муслимани).
10

уредувања