Разлика помеѓу преработките на „Чаби Алонсо“

Додадени 126 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
| ntupdate = 23 June 2014
}}
'''Хабиер "Чаби" Алонсо Олано''' ({{IPA-es|ˈ(t)ʃaβj aˈlonso oˈlano|lang}}; {{роден на |25 Неомври |ноември|1981}}) е шпански фудбалер кој настапува [[Прва Бундеслига (фудбал)|бундеслигашот]] [[ФК Баерн Минхен|Баерн МИнхен]].
 
Алонсо ја започназапочнал својата кариера во [[ФК Реал Сосиедад]], главниот тим во неговата покраина [[Гипузкоа]]. По краток период на позајмица во [[СД Еибар | Еибар]], тој се вратил во Сосиедад каде што тогашниот менаџер [[Џон Тошак]] го назначенил Алонсо како негов капитен. Алонсо успеауспеал во улогата, предводејќи го Реал Сосиедад на второто место во сезоната 2002-03 во [[Ла лига|Ла Лига]]. Добрите игри во Сан Себастијан му овозможиле трансфер во [[ФК Ливерпул | Ливерпул]] во август 2004-та година за 10,5 [[Британска фунта|фунти £]]. Тој уште во првата сезона ја освоиосвоил [[УЕФА Лига на шампиони 2004/05|Уефа Лигата на Шампионите]], под раководство на [[Рафа Бенитез|Рафаел Бенитез]], постигнувајќи гол за израмнување во финалето одиграно ви [[Истанбул|Истанбил]] против [[ФК Милан|Милан]]. Следната сезона, тој го освоиосвоил [[ФА Куп|ФА Купот]]от и [[ФА Комјунити Шилд]]. Во 2009 година тој се преселипреселил во [[ФК Реал Мадрид | Реал Мадрид]] во договор во вредност од околу £ 30 милиони [[Британска фунта|фунти]]. По пет сезони во клубот, тој ја освои освоил титулата во [[Примера Дивисион (Шпанија)|Ла Лига]] во 2012 година, под водство на [[Жозе Мурињо]] и [[УЕФА Лига на шампиони 2013/14|Лигата на шампионите]] во 2014 година под водство на [[Карло Анчелоти|Карло Анџелоти]]. Со доаѓањето на германскиот репрезентативец [[Тони Крос]] во Реал Мадрид, тој заминазаминал во спротивен правец во [[Бундеслигашот]] [[ФК Баерн Минхен | Баерн Минхен]] на договор од две години.
 
Тој го направинаправил своето меѓународно деби за [[Фудбалска репрезентација на Шпанија | Шпанија]] во април 2003 година, против [[ЕквадорЕквадорски национален фудбалски тим | Еквадор]] со победа од 4-0. Додека играшеиграл за Шпанија, Алонсо ги освои освоил [[Европско првенство во фудбал 2008|Евро 2008]], [[Европско првенство во фудбал 2012|Евро 2012]] и [[2010 ФИФА Светско Првенство | Светското првенство 2010]], и тој, исто така, ја претставувашепретставувал неговата земјата на [[УЕФА Евро 2004 | Евро 2004]] и [[2006 ФИФА Светско првенство | Светското првенство 2006]]. На 23 јуни 2012 година, Алонсо го прославипрославил својот 100-ти настап за Шпанија во четврт-финалето на [[Европско првенство во фудбал 2012|Евро 2012]] против [[Фудбалска репрезентација на Франција| Франција]] и го прославипрославил со постигнати два гола за Шпанија за да ја внесе својата репрезентација во полу-финалето. По неуспехот на Шпанија да напредува од фазата по групи во [[2014 ФИФА Светското првенство | Светското првенство 2014]], Алонсо се повлечеповлечел од репрезентацијата на 27 август 2014 година,. Неговите 114 настапи го доведоа меѓу петте фудбалери со најмногу настапи за [[Фудбалска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] .
 
==Наводи==
*
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Алонсо, Чаби}}
{{DEFAULTSORT:Alonso, Xabi}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Ливерпул]]
[[Категорија:Шпански фудбалери]]
[[Категорија:Фудбалери од Премиер Лига]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Реал Мадрид]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Бајерн Минхен]]