Разлика помеѓу преработките на „Чаби Алонсо“

Одземени 63 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Use dmy dates|date=August 2014}} {{Infobox football biography 3 | name = Чаби Алонсо | image = 250px | image_siz...)
 
с
}}
{{Spanish name|Alonso|Olano}}
'''Хабиер "Чаби" Алонсо Олано''' ({{IPA-eu|ˈʃaβi aˈlons̺o oˈlano|lang}}, {{IPA-es|ˈ(t)ʃaβj aˈlonso oˈlano|lang}}; роден на 25 Неомври 1981) е шпански фудбалер кој настапува [[Прва Бундеслига (фудбал)|бундеслигашот]] [[ФК Баерн Минхен|Баерн МИнхен]].
 
Алонсо ја започна својата кариера во [[ФК Реал Сосиедад]], главниот тим во неговата покраина [[Гипузкоа]]. По краток период на позајмица во [[СД Еибар | Еибар]], тој се вратил во Сосиедад каде што тогашниот менаџер [[Џон Тошак]] го назначенил Алонсо како негов капитен. Алонсо успеа во улогата, предводејќи го Реал Сосиедад на второто место во сезоната 2002-03 во [[Ла лига|Ла Лига]]. Добрите игри во Сан Себастијан му овозможиле трансфер во [[ФК Ливерпул | Ливерпул]] во август 2004-та година за 10,5 & nbsp[[Британска фунта |фунти £]]. Тој уште во првата сезона ја освои [[УЕФА Лига на шампиони 2004/05|Уефа Лигата на Шампионите]], под раководство на [[Рафа Бенитез|Рафаел Бенитез]], постигнувајќи гол за израмнување во финалето одиграно ви [[Истанбул|Истанбил]] против [[Ф.КФК Милан| Милан]]. Следната сезона, тој го освои [[ФА Куп|ФА Купот]] и [[ФА Комјунити Шилд]]. Во 2009 година тој се пресели во [[ФК Реал Мадрид | Реал Мадрид]] во договор во вредност од околу £ 30 & nbsp; милиони евра[[Британска фунта|фунти]]. По пет сезони во клубот,тој ја освои титулата во [[Примера Дивисион (Шпанија)|Ла Лига]] во 2012 година, под водство на [[Жозе Мурињо]] и [[УЕФА Лига на шампиони 2013/14|Лигата на шампионите]] во 2014 година под водство на [[Карло АнџелотАнчелоти|Карло Анџелоти]]. Со доаѓањето на германскиот репрезентативец Тони Крос во Реал Мадрид, тој замина во спротивен правец во [[Бундеслигашот]] [[ФК Баерн Минхен | Баерн Минхен]] на договор од две години.
 
Тој го направи своето меѓународно деби за [[Фудбалска репрезентација на Шпанија | Шпанија]] во април 2003 година, против [[Еквадор национален фудбалски тим | Еквадор]] со победа од 4-0. Додека играше за Шпанија, Алонсо ги освои [[УЕФАЕвропско Еуропрвенство 2008во |фудбал 2008|Евро 2008]], [[УЕФАЕвропско Еуропрвенство 2012во |фудбал 2012|Евро 2012]] и [[2010 ФИФА Светско Првенство | Светското првенство 2010]], и тој, исто така, ја претставуваше неговата земјата на [[УЕФА Евро 2004 | Евро 2004]] и [[2006 ФИФА Светско првенство | Светското првенство 2006]]. На 23 јуни 2012 година, Алонсо го прослави својот 100-ти настап за Шпанија во четврт-финалето на [[Европско првенство во фудбал 2012|Евро 2012]] против [[Фудбалска репрезентација на Франција| Франција]]; и го прослави со постигнати два гола воза Шпанија за да ја внесе својата репрезентација во полу-финалето. По неуспехот на Шпанија да напредува од фазата по групи во [[2014 ФИФА Светското првенство | Светското првенство 2014]], Алонсо се повлече од репрезентацијата на 27 август 2014 година, Неговите 114 настапи го доведоа меѓу петте фудбалери со најмногу настапи за [[Фудбалска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] .
 
==Наводи==
{{Reflist|colwidth=30em}}
 
==Надворешни врски==
{{commons category}}
* [http://www.realmadrid.com/en/football/squad/xabier-alonso-olano Profile] on [[Real Madrid|Realmadrid.com]]
* [https://web.archive.org/web/20070218104236/http://www.lfchistory.net/player_profile.asp?player_id=900 LFCHistory.net Profile]
* [http://news.bbc.co.uk/sport1/shared/bsp/hi/football/statistics/players/a/alonso_212763.stm Profile at BBC Sport]
*
* {{ESPN Soccernet|13842}}
 
{{FC Bayern Munich squad}}
{{Navboxes colour
| title = Spain squads
| bg = #db000d
| fg = #fbea0e
| bordercolor = Black
| list1 =
{{Spain squad UEFA Euro 2004}}
{{Spain squad 2006 FIFA World Cup}}
{{Spain squad UEFA Euro 2008}}
{{Spain squad 2009 FIFA Confederations Cup}}
{{Spain squad 2010 FIFA World Cup}}
{{Spain squad UEFA Euro 2012}}
{{Spain squad 2014 FIFA World Cup}}
}}
{{Navboxes colour
|title = Awards
|bg = Gold
|fg = Black
|bordercolor = Black
|list1 =
{{La Liga Player of the Year}}
{{La Liga Defensive Midfielder of the Year}}
{{UEFA Euro 2012 Team of the Tournament}}
}}
 
{{good article}}
 
{{DEFAULTSORT:Alonso, Xabi}}
12.224

уредувања