Разлика помеѓу преработките на „Глад“

Додадени 1.220 бајти ,  пред 4 години
средување + слика
с (додадена Категорија:Начини на исхрана користејќи го HotCat)
(средување + слика)
[[File:Starved_girl.jpg|thumb|183x183px|Прегладнето девојче]]
{{внимание}}
Во политиката, хуманитарна помош и социјални науки, '''гладГлад''' е- состојба во која едно лице, за одржлив период, не може да јаде доволно храна за задоволување на основните потреби за исхрана. Во текот на историјата, делови од населението во светот често доживуваат постојани периоди на глад. Во многу случаи, ова резултирало поради прекини на снабдување со храна предизвикани од [[војна]], [[чума]], или неповолни временски услови. За првите неколку децении по [[Втората светска војна]], технолошкиот напредок и зголемена политичка соработка сугерираше дека е можно значително да се намали бројот на луѓето кои страдаат од глад. Од [[2000]] година бројот на луѓе кои страдаат од екстремна глад е намален. Според Светската програма за храна и некои статистички податоци се вели дека: „Околу 795 милиони луѓе во светот немаат доволно храна за да водат здрав и активен живот. Тоа е еден од девет луѓе на земјата. Огромното мнозинство на гладни луѓе во светот живеат во земјите во развој, каде што 12,9 проценти од населението се неисхранети“.<ref name="wfp.org Hunger Statistics">{{cite web|title=Hunger Statistics|url=https://www.wfp.org/hunger/stats|website=World Food Programme|publisher=wfp.org|accessdate=25 April 2016}}</ref>
 
==Физички карактеристики==
Чувството на глад физички се покажува преку контракции на стомачните мускули. Се смета дека овие контракции ги предизвикува зголемена концетнтрација на хормонот [[Грелин]]. За разлика од него, хормоните [[Пептид YY]] и [[Лептин]] имаат спротивен ефект, односно предизвикуваат чувство на ситост. Хормонот Грелин се лачи кога нивото на [[Гликемија|шеќер во крвта]] се намалува, а ова пак се случува како резултат на нејадење во подолг период. Стомачните контракции предизвикани од глад може да бидат посебно болни кај децата и младите.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
[[Категорија:Храна и пијалаци]]