Разлика помеѓу преработките на „Енергија“

Додадени 36 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 46.217.42.44 (разговор), вратено на последната верзија на Raso mk)
{{внимание}}
'''Енергијата''' е фундаментална [[физичка величина|величина]] што секој физички [[систем]] го поседува. Таа ни овозможува да предвидиме колку [[работа]] системот може да заврши или колку [[топлина]] може да размени.
Енергијата претставува [[способност]] на телото да врши [[работа]]. Енергијата ја покажува [[состојбата на телото]].Енергијата се мери со иста единица (џул) како и работата.
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Физички величини]]
[[Категорија:КонцептиОсновни концепти во физиката]]
[[Категорија:Енергија| ]]