Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
 
== Стопанство ==
[[Податотека:Дебар во Општина Дебар.svg|Минимини|десно|Дебар и принадлежната околина во рамките на Општина Дебар.]]
Најпознати и најголеми стопански капацитети кои вработуваат голем број работници се рудникот и фабриката за гипс „Радика - КНАУФ“, „[[Дебарските Бањи]] Цаpа“ и хидро-централата „Шпилје“. Во Дебар работат и неколку килимари чии килими често се пласираат на странските пазари. Со осамостојувањето на [[Република Македонија|Македонија]] и отворањето на границата со [[Албанија]] во градот голем развој доживеа трговијата и малостопанството, бидејќи се поголем број на жители од пограничните албански села и градови се снабдуваат со производи и услуги на пазарот во Дебар.