Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 74 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
 
== Стопанство ==
[[Податотека:Дебар во Општина Дебар.svg|Мини|десно|Дебар и принадлежната околина во рамките на Општина Дебар.]]
[[File:Debar Municipality.svg|thumb|десно|Карта на Општина Дебар со селските атари.]]
Најпознати и најголеми стопански капацитети кои вработуваат голем број работници се рудникот и фабриката за гипс „Радика - КНАУФ“, „[[Дебарските Бањи]] Цаpа“ и хидро-централата „Шпилје“. Во Дебар работат и неколку килимари чии килими често се пласираат на странските пазари. Со осамостојувањето на [[Република Македонија|Македонија]] и отворањето на границата со [[Албанија]] во градот голем развој доживеа трговијата и малостопанството, бидејќи се поголем број на жители од пограничните албански села и градови се снабдуваат со производи и услуги на пазарот во Дебар.