14 март (родени): Разлика помеѓу преработките

Додадени 153 бајти ,  пред 5 години
дополнување
(дополнување)
(дополнување)
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1681]] 
|[[Георг Филип Телеман]] — германски [[барокна музика|барокен]] [[композитор]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1820]] 
|[[Виктор Емануел II]] — [[италија]]нски [[крал]], прв монарх на обединета [[Италија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1862]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1866]] 
|[[Алексеј Троицки]] — руски шаховски[[шах]]овски композиторвелемајстор.
|-
|valign="top" align="right"|[[1879]] 
|[[Алберт Ајнштајн]] — германско-американски [[физичар]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1908]] 
|[[Коча Поповиќ]] — српски и југословенски [[офицер]], [[политичар]], [[философ]] и писател.
|-
|valign="top" align="right"|[[1926]] 
|[[Карлос Кони]] — бразилски писател.
|-
|valign="top" align="right"|[[1927]] 
|[[Методија Симоновски]] — македонски етномузикологетно[[музиколог]] и поет за деца.
|-
|valign="top" align="right"|[[1930]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1988]] 
|[[Стифен Кари]] — американски кошаркар[[кошарка]]р.
|}
<noinclude>