Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Додаден 1 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Pratatkovina.PNG|thumb|лево|250px|Прататковината на Словените.]]
 
'''Венеди''', или '''Венети''' (лат. Venedi, Venethae, Venethi) —се— се едно од трите стари словенски племенски групи образувани во IV век, во словенската прататковина која се наоѓала источно и северно од [[Карпати]]те, до реките [[Висла]] и [[Днепар]].
 
Венедите биле оние [[Словени]] кои го населувале западниот дел од нивната татковина, додека пак [[Анти]]те биле населени на источниот, а [[Склавини]]те на јужниот дел.
3.805

уредувања