Разлика помеѓу преработките на „Хацон“

Додадени 33 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| наставка =
}}
'''Хацон''' или '''Хатсон''' ([[латински јазик|латински]]: ''Rex Hatson'' или ''Rex Hacon'') бил првиот [[крал]] на првата македонска средновековна држава, наречена [[Македонска Славинија]]. Владеел во 20-те години на [[7 век]]. Го предводел словенскиот воено-племенскиотплеменски сојуз на Драговитите[[Берзити]]те, Сагудатите[[Драговити]]те, БерзититеВајонитите, иВелегезитите други словенскии племиња[[Сагудати]]те при опсадата на градот Солун од 614-616 година. За време на борбите бил убиен.
 
{{Никулец од областа на историјата}}
3.552

уредувања