Разлика помеѓу преработките на „9 декември (починале)“

дополнување
с
(дополнување)
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1565]] 
|[[Папа Пиј IV|Пиј IV]] — [[римски папа]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1669]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1910]] 
|[[Лаза Костиќ]] — српски [[писател]] и [[преведувач]], родоначалник на српската авангардна [[лирика]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1943]] 
|[[Никола Парапунов]] — македонски [[револуционер]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1944]] 
|[[Андреј (принц на Грција)|Андреј]] — грчки принц.
|-
|valign="top" align="right"|[[1977]] 
|[[Кларис Лиспектор]] — бразилска писателка.
|-
|valign="top" align="right"|[[2008]] 
|[[Дражан Јерковиќ]] — хрватски и југословенски [[фудбалерфудбал]]ер.
|-
|}