Бубрежна слабост: Разлика помеѓу преработките

Додадени 289 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с Buli ја премести страницата Бубрежна неспособност на Бубрежна слабост
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Taxobox
| name =Акутна бубрежна инсуфициенција (АБИ)
| image =
| image_caption =Бубрег
| species ='''Бубрежно заболување'''
}}
{{медицинско предупредување}}
{{Infobox medical condition
|Name = Бубрежна слабост
|Image =Hemodialysismachine.jpg
|Caption = Апарат за [[хемодијализа]]
| Field = [[Nephrology]]
|DiseasesDB = 26060
|ICD10 = {{ICD10|N|17||n|17}}-{{ICD10|N|19||n|17}}
|ICD9 = {{ICD9|584}}-{{ICD9|585}}
|MedlinePlus =
|eMedicineSubj =
|eMedicineTopic =
|MeshName = Renal+Failure
|MeshNumber = C12.777.419.780.500
|}}
'''Акутната бубрежна инсуфициенција''', или скратено АБИ, е ненадејно губење на способноста на [[Бубрег|бубрезите]] да ја вршат нивната основна функција – елиминирање на вишокот [[Течност|течности]] и [[Електролит|електролити]], како и отпадниот материјал од [[Крв|крвта]]. Кога бубрезите ја губат филтрирачката способност, во телото се акумулираат опасни нивоа на течности, електролити и отпадни материјали. Акутната бубрежна инсуфициенција се развива брзо, во текот на неколку часа или неколку дена. Таа се јавува често кај луѓе кои веќе се хоспитализирани, особено кај критично болните луѓе кои имаат потреба од интензивна нега. Акутната бубрежна инсуфициенција може да биде фатална и бара интензивен третман. Но, таа може да биде реверзибилна состојба. Ако пациентот е во добра здравствена состојба, тогаш големи се шансите, ако благовремено се реагира, да се поврати нормалната бубрежна функција.
==Причини==