Краништа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4.619 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Тиверополник ја премести страницата Крапица на Краништа)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Greek Dimos
{{Без извори|датум=август 2010}}
|name = Краништа
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name_local = Δενδράκια
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|image_skyline =
| слика мапа=
|caption_skyline =
| име= Крапица
|city_flag =
| општина=
|city_seal =
| околија=
|nickname =
| популација=
|image_map = {{ПозКарта
| поштенски број=
| Егејска Македонија Драма
| повикувачки број=
| ширина =
| надморска височина=
| опис = <center>Местоположба на Краништа во [[Драма (општина)|Општина Драма ]] и областа [[Источна Македонија и Тракија]]</center>
| географска широчина=
| релјефна =
| географска должина=
| натпис = Краништа
| веб=
| натпис_гол =
| положба =
| позадина =
| бележник =
| бележник_гол =
| врска =
| ГШ_степ = 41 | ГШ_мин = 16| ГШ_прав = N
| ГД_степ = 24 | ГД_мин = 10| ГД_прав = E
}}
|map_caption = Местоположба во областа
 
|lat_deg = 41
'''Крапица''' е [[Драма (град)|драмско]] село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
|lat_min = 16
|lon_deg = 24
|lon_min = 10
|elevation_min =
|elevation = 542
|elevation_max =
|periph = [[Источна Македонија и Тракија]]
|periphunit = [[Драмски округ]]
|prefec =
|municipality = [[Драма (општина)|Драма]]
|municunit = [[Драма]]
|established_c =
|established_m =
|districts =
|mayor =
|party =
|since =
|population_as_of = 2011
|population = 26
|area =
|population_metro =
|area_metro =
|population_urban =
|area_urban =
|population_village =
|area_village =
|pop_municipality =
|area_municipality =
|pop_municunit =
|area_municunit =
|pop_community =
|area_community =
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|website =
}}
'''Краништа''' ({{lang-el|Δενδράκια, Дендракија<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/171429 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δράνοβον -- Δενδράκια]</ref>}}) — село во [[Драма (општина)|Општина Драма]] во [[Драма (округ)|Драмскиот округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Источна Македонија и Тракија]], [[Грција]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 25 километри северозападно од градот [[Драма]], на надморска височина од 542 метри.
== Историja ==
 
== ЕкономијаИсторија ==
===Отоманско Царство===
 
Селото во текот на [[19 век]] се наоѓало во [[Драмска каза|Драмската каза]] во составот на [[Отоманското Царство]]. Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 224 жители [[Македонски муслимани]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.]</ref>.
== Демографија ==
===Грција===
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]].
== Општествени институции ==
 
Според грчката статистика од [[1913]] година, во селото живееле 457 жители, додека според пописот од 1920 година, во селото живееле 297 луѓе<ref name="НМЕМ" />.
== Културни и природни знаменитости ==
 
Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]] потпишан помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото било населено грчко население од [[Турција]], додека муслиманското население ги напуштило своите домови.
== Редовни настани ==
 
Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Дендракија<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref>.
 
== Демографија ==
 
Во [[1928]] година во селото биле населени 30 грчки бегалски семејства со вкупно 124 луѓе<ref name="НМЕМ" />. Така, според пописот од 1928 година во селото живееле 124 лица, додека во [[1940]] година селото броело 184 жители. Селото во пописот од [[1951]] година броело 168 жители, на пописот од [[1961]] година, во селото живееле 132 жител, во [[1971]] година имало 12 жители, во [[1981]] година имало 65 жители, додека во [[1991]] година имало 81 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= I |глава= |страници= 37}}</ref>. Денеска, населението на селото е 26 жители според пописот од [[2011]] година.
== Личности ==
 
{{Пописи-ЕМ|184|168|132|12|65|81|46|26}}
== Култура и спорт ==
 
== ИселеништвоНаводи ==
{{наводи|2}}
 
{{Драма (општина)}}
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Населени места во ЕгејскаДрама Македонија(округ)]]