Разлика помеѓу преработките на „Калниште“

Додадени 98 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(+фото)
'''Калниште''' — село во [[Општина Пробиштип]]. Денес е споено со градото и се води како негова населба.
 
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
| lon_dir=E | lon_deg=22 | lon_min=11 | lon_sec=25
| веб=
| карта = Калниште во Општина Пробиштип.svg
}}
[[Податотека:Sv. Ilija od Kalnište 01.JPG|мини|десно|Црквата „Св. Илија“ во Калниште]]
 
'''Калниште''' — село во [[Општина Пробиштип]]. Денес е споено со градотоградот [[Пробиштип]] и се води како негова населба.
 
==Историја и местоположба==
Калниште е едно од поголемите села во Злетовската област, кое во времето од крајот на 19 и целиот [[20 век]] имало значајна историска и стопанска улога. Како потврда на тоа е и фактот што ова село било седиште на Калнишката општина, уште од ноември [[1912]] година, а во составот на оваа општина биле селата Калниште, [[Марчино]], [[Стрмош]], [[Петршино]], [[Бучиште]], [[Неокази]] и [[РатавициРатавица]]. Калниште било Општина се до [[1931]] година, кога влегува во новоформираната поголема Злетовска општина, која опфаќала во својот состав вкупно 29 населени места од Злетовската област.
Калниште, како село се наоѓа во подножјето на висот Дебели Рид, кој селото го заштитува од студените северни ветрови. Куќите, групирани во две целини, Горно и Долно Маало, се распоредени од двете страни на потокот кој протекува низ селото. Селскиот атар преовладува со обработливо земјиште, додека пасиштата заземат околу 16 отсто, а шумите само околу 1 отсто, од вкупната површина на атарот.
Постоењето на топонимот Латински Гробишта, кој се наоѓа непосредно до селото, јасно кажува дека на ова место постоела населба уште од времето на Римјаните. Сепак името на сегашното село е од словенското потекло и произлегува од зборот кал и наставката – ниште, што покажува дека од земјата црвеница која е одлика на почвата на селскиот атар, после секој поголем дожд се создавало многу кал и од таму името Калниште.