Разлика помеѓу преработките на „Бајловце“

Додадени 343 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| регион = {{грбови|Североисточен регион}}
| општина = {{грбови|Општина Старо Нагоричане}}
| област = [[КозјачијаСредорек (област)|Средорек]]
| популација = 129<ref name="попис">{{нмс|url=http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf|title=Попис на Македонија |date=2002|publisher=Завод за статистика на Македонија|accessdate=18 март 2017}}</ref>
| година = 2002
}}
 
'''Бајловце''' — село во [[Општина Старо Нагоричане]], во областа [[КозјачијаСредорек (област)|Средорек]], во околината на градот [[Куманово]].
<!--== Географија и местоположба ==
== Историја ==
== Стопанство ==-->
== Население ==
 
== Општествени установи ==
Според пописот од 2002 година, во селото Бајловце имало 129 жители, од кои 126 [[Македонци]], 2 [[Срби]] и 1 останат.<ref name="попис" />
 
{{Пописи|910|880|792|776|707|536|328|182|153|129}}
<!--== Општествени установи ==
== Самоуправа и политика ==
== Културни и природни знаменитости ==