Разлика помеѓу преработките на „Штефан Ефенберг“

Додадени 839 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
| years7 = 2003-2004 | caps7 = 15 | goals7 = 4 | clubs7 = {{Fb team Al-Arabi (Qatar)}}
| nationalyears1 = 1991-1998 | nationalcaps1 = 35 | nationalgoals1 = 5 | nationalteam1 = {{flagicon|Германија}} [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]]
| manageryears1 = 2015–2016 | managerclubs1 = {{Fb team Paderborn}}
| pcupdate = 25 април 2012
| ntupdate = 6 септември 2011
'''Штефан Ефенберг''' (роден на [[2 август]], [[1968]] година, во [[Хамбург]]) е поранешен [[Германија | германски]] [[фудбалер]], [[Среден ред (фудбал)|играч од средниот ред]].
 
==Играчка кариера==
==Кариера==
=== Клупска кариера ===
Ефенберг е роден во [[Хамбург]] и ја започнал својата кариера во малку познатиот клуб [[ФК Викторија Хамбург|Викторија Хамбург]]. Во 1986 година се преселил во младинскиот тим на [[ФК Борусија Менхенгладбах|Борусија Менхенгладбах]], каде одиграл една сезона, а веќе за следната бил промовиран во првиот тим. Во сезоната 1988-1989 на возраст од 20 години веќе станал стандарден првотимец на Борусија. Во [[1990]] преминал во [[ФК Бајерн Минхен | Бајерн Минхен]], каде го освоил Суперкупот на Германија и бил вицешампион во Бундеслигата. Следната сезона 1991-1992, Ефенберг бил еден од клучните играчи на Бајерн, завршувајќи ја сезоната со 10 постигнати гола. Меѓутоа со враќањето на [[Лотар Матеус]] во Бајерн, Ефенберг го напуштил клубот и потпишал за [[Италија|италијанската]] [[ФК Фјорентина|Фјорентина]], каде им се приклучил на двајца одлични фудбалери [[Брајан Лаудруп]] и [[Габриел Батистута]] веќе настапувале таму. На општо изнендадување и покрај неколкуте одлични играчи во првата сезона на Ефенберг во Италија, Фјорентина испаднала од [[Серија А]]. Меѓутоа следната сезона во [[Серија Б]], тимот го покажува својот квалитет со одличните игри и освојувајќи ја титулата се враќа во [[Серија А]].
 
Ефенберг бил повикан и за [[Светско првенство во фудбал 1994|Светското првенство 1994]]. Во натпреварот од групната фаза против [[Фудбалска репрезентација на Јужна Кореја|Јужна Кореја]], Ефенберг бил заменет а потоа покажал среден прст кон навивачите.<ref name="Репрезентација">{{cite web|url=http://app1.chinadaily.com.cn/star/2003/0515/sp29-1.html|title=Doing it his own way|accessdate=3 dicembre 2012|language=en|editor=Shanghai Star|data=15 мај 2003}}</ref> Оваа постапка го натерала селекторот [[Берти Фогтс]] да го исклучи играчот од средниот ред од репрезентацијата.<ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/news/newsid=27068.html|title=Effenberg's day of shame|accessdate=3 декември 2012|language=en|editor=UEFA.com|data=24 giugno 2002}}</ref><ref>[http://usa94.blogspot.com/2009/01/e_14.html Eфенберг изгонен заради среден пръст]</ref> После четири години пауза, Ефенберг се вратил во репрезентацијата и одиграл уште два пријателски натпревари во септември [[2008]] година.<ref name="Репрезентација" />
 
==Тренерска кариера==
По повеќе од десеттина години откако ја завршил својата играчка кариера, Ефенберг бил назначен за тренер на [[ФК Падерборн 07|Падерборн]] на 13 октомври 2015.<ref>{{cite web|title=Effenberg neuer Trainer des SC Paderborn|url=http://www.dfb.de/news/detail/effenberg-neuer-trainer-des-sc-paderborn-132725/|accessdate=13 October 2015|language=German}}</ref> На 3 март 2016 добил отказ.<ref>{{cite web|title=SC Paderborn trennt sich von Effenberg|url=http://www.dfb.de/news/detail/sc-paderborn-trennt-sich-von-stefan-effenberg-141014/|accessdate=3 March 2016|language=German}}</ref>
 
== Титули ==