Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

Додадени 3.042 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с
| nickname = Ел Пистолеро (''El Pistolero'')
| birth_date = {{birth date and age|1982|12|6|df=yes}}
| birth_place = [[Пинто (Мадрид), [[Шпанија|Пинто]], {{ШПА}}
| height = 1,76 м<ref name="Saxo profile">{{нмс|title=Алберто Контадор|url=http://tinkoffsaxo.com/person_profiles.asp?p_id=204|work={{ct|SAX|2014}}|publisher=Riis Cycling|accessdate=5 јануари 2014}}</ref>
| weight = 62 кг<ref name="Saxo profile"/>
| currentteam = {{ct|SAXTFS}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| ridertype = Универзален возач
| proyears = 2003–2006<br />2007<br />2008–2010<br />2011–2012<br>2012–2012–2016<br>2017-
| proteams = {{ct|ONC|2003}}<br />{{ct|DSC|2007}}<br />{{ct|AST|2008}}<br />{{ct|SAX|2011}}<ref name="Contador contract">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/riis-continues-to-support-contador-despite-ban |title=Рис продолжува да го поддржува Контадор и покрај суспензијата |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=7 февруари 2012|accessdate=7 февруари 2012}}</ref><br>{{ct|SAX|2012b}}<ref>{{cite news |url=http://www.velonation.com/News/ID/12572/Contador-eligible-to-race-as-suspension-comes-to-an-end.aspx |title=Контадор ќе може да се трка откако суспензијата ќе заврши |work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC |first=Шејн|last=Стоукс|date=5 август 2012|accessdate=6 август 2012}}</ref><br />{{ct|TFS|2017}}
| majorwins = '''[[Голема трка (велосипедизам)|ГолемаГолеми тркатрки]]'''
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
:[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Генерален пласман]] ([[Џиро д’Италија 2008|2008]], [[Џиро д’Италија 2015|2015]])
:'''[[Тур де Франс]]'''
:[[Генерален пласман на Тур де Франс|Генерален пласман]] ([[Тур де Франс 2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2007|2007]])
::3 индивидуални етапи ([[Тур де Франс2007|2007]], [[Тур де Франс 2009|2009]])
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
:[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Генерален пласман]] ([[Џиро д’Италија 2008|2008]], [[Џиро д’Италија 2015|2015]])
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
:[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Генерален пласман]] ([[Вуелта а Еспања 2008|2008]], [[Вуелта а Еспања 2012|2012]], , [[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
:[[Тирено-Адријатико]] ([[Тирено-Адријатико 2014|2014]])
:[[Трка околу Баскија]] ([[Трка околу Баскија 2008|2008]], [[Трка околу Баскија 2009|2009]], [[Трка околу Баскија 2014|2014]], [[Трка околу Баскија 2016|2016]])
:[[Вуелта а Бургос]] (2016)
:[[Вуелта а Кастилја и Леон]] (2007, 2008, 2010)
:[[Волта ао Алгарве]] (2009, 2010)
:[[Светски ранкинг UCI]] ([[Светски ранкинг UCI 2009|2009]])
:[[Златен велосипед]] (2007, 2008, 2009, 2014)
| updated = 422 јулимарт 20162017
}}
 
'''Алберто Контадор Веласко''' ({{lang-es|Alberto Contador Velasco}}; р. {{роден|6|декември|1982}}) — [[Шпанија|шпански]] професионален [[друмски велосипедист]] и еден од петтешесте возачи кои имаат победено на сите три [[ГрандГолема Туртрка (велосипедизам)|големи трки]] во друмскиот велосипедизам. Тој бил победник на [[Тур де Франс 2007]] со екипата {{ct|DSC|2007}}. Со екипата Астана ги освои [[Џиро д’Италија 2008]], [[Вуелта а Еспања 2008]] и [[Тур де Франс 2009]]. Исто така, првично го освоил и [[Тур де Франс 2010]] со оваа екипа и [[Џиро д’Италија 2011]] со екипата Саксо Банк-СанГард, но овие титули му биле одземени откако се покажал виновен по обвинувањата за допинг.<ref name="cascontador"/><ref>{{цитирана веб страница
|url=http://www.tas-cas.org/d2wfiles/document/5649/5048/0/Media20Release20_English_2012.02.06.pdf
|title=Алберто Контадор прогласен за виновен за прекршување на правилото за антидопинг од Арбитражниот суд за спорт (CAS): суспензија од две години
 
Во март 2015 година, Контадор потпишал продолжување на договорот со неговата екипа, Тинкоф, но истовремено објавил и дека сезоната [[Светска турнеја UCI 2016|2016]] ќе биде негова последна во професионалниот велосипедизам.<ref>{{нмс|last1=Кларк|first1=Стјуарт|title= Алберто Контадор го потврди датумот за повлекување|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/alberto-contador-confirms-retirement-date-161662|publisher=''Cycling Weekly''|accessdate=7 март 2016|date=10 март 2015}}</ref> Како прва трка во сезоната му била Волта ао Алгарве, каде завршил трет и ја освоил завршната етапа на трката.<ref>{{нмс|title=Томас ја потврди последователната победа на Волта ао Алгарве|url=http://www.cyclingnews.com/news/thomas-seals-consecutive-overall-volta-a-algarve-victories/|website=cyclingnews.com |accessdate=7 март 2016|date=22 февруари 2016}}</ref> Заминал да го одбрани второто место на [[Париз-Ница 2016|Париз-Ница]], каде го нападнал предводникот на трката [[Герант Томас]] на 50 километри пред целта и повторно на завршното искачување Кол д’Ез пред Томас да го достигне на последниот спуст до целта,<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/geraint-thomas-stages-remarkable-comeback-to-hold-off-alberto-contador-and-win-paris-nice-216402|title=Geraint Thomas stages remarkable comeback to hold off Alberto Contador and win Paris-Nice |last1=Кларк |first1=Стјуарт|date=13 март 2016|website=Cycling Weekly|accessdate=14 април 2016}}</ref> и на [[Волта а Каталуња 2016|Волта а Каталуња]],<ref>{{нмс|url= http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/storystream/volta-catalunya-quintana-cruises-tsatevich-claims-finale |title=Volta a Catalunya: Quintana cruises as Tsatevich claims the finale|date=28 март 2016|website=sbs.com.au|accessdate=14 април 2016}}</ref> пред да го освои генералниот пласман и хронометарот на шестата етапа на [[Трка околу Баскија 2016|Трката околу Баскија]], подоцна изјавувајќи за печатот дека ќе го одложи своето повлекување за уште една година.<ref>{{нмс|url=http://uk.reuters.com/article/uk-cycling-contador-idUKKCN0X60SM|title= Contador to carry on competing in wake of Basque triumph|last=Мартин|first=Ричард|date=8 април 2016|editor-last=Ферис|editor-first=Кен|website=reuters.com|accessdate=14 април 2016}}</ref>
 
Контадор имал тежок почеток на Тур де Франс, со падови на воведните етапи и губејќи време од неговите соперници. Бил на 20. место во генералниот пласман и недостиг од 3 минути и 12 секунди зад предводникот Крис Фрум пред деветтата етапа, каде се обидел да направи бегство на почетокот на денот, но се откажал од трката, наведувајќи треска.<ref>{{нмс|url=https://www.theguardian.com/sport/2016/jul/11/alberto-contador-withdraws-from-tour-de-france|title=Alberto Contador withdraws from the Tour de France|date=11 јули 2016|website=theguardian.com|accessdate=15 септември 2016}}</ref>
 
Во август 2016 година, Контадор ја освоил трката Вуелта а Бургос, победувајќи ги [[Бен Херманс]] и [[Серхио Пардилја]] за само една секунда.<ref>{{нмс|url= http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-burgos-2016/stage-5/results/|title=Contador wins Vuelta a Burgos title by one second|date=6 август 2016|website= cyclingnews.com|accessdate=6 август 2016}}</ref> Завршил четврти на [[Вуелта а Еспања 2016]].<ref name=trek>{{нмс|url= https://www.theguardian.com/sport/2016/sep/15/alberto-contador-switches-to-race-for-trek-segafredo-2017|title=Alberto Contador will switch to race for Trek-Segafredo in 2017|date=15 септември 2016|website=theguardian.com|accessdate=15 септември 2016}}</ref>
 
Во текот на [[Тур де Франс 2016]] било наведено дека Контадор ќе вози за {{ct|TFS|2016}} за сезоната 2017,<ref>http://www.cyclingnews.com/news/contador-signs-with-trek-segafredo-on-tour-de-france-rest-day/</ref> додека договорот бил потврден од екипата во септември, заедно со трансфер на колегата [[Хесус Ернандез (велосипедист)|Хесус Ернандез]] и спортскиот директор на Тинкоф, Стевен де Јонг.<ref name=trek />
 
== Обвинувања за допинг ==
: 1. [[Податотека:Jersey yellow.svg|20п]] Краен пласман [[Трка околу Баскија 2016|Трка околу Баскија]]
::1. Етапа 6 (ITT)
: 1. [[Податотека:Jersey violet.svg|20п]] Краен пласман [[Вуелта а Бургос]]
: 2. Краен пласман [[Париз-Ница 2016|Париз-Ница]]
: 2. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2016|Волта а Каталуња]]
: 3. Краен пласман [[Волта ао Алгарве]]
::1. Етапа 5
: 4. Краен пласман [[Вуелта а Еспања 2016|Вуелта а Еспања]]
::[[Податотека:Jersey red number.svg|20п]] Награда за борбеност на етапа 15 и на цела трка
: 5. Краен пласман [[Критериум ди Дофине 2016 |Критериум ди Дофине]]
::1. Пролог (ITT)
: 5. Краен пласман [[Трка Абу Даби]]
;2017
: 2. Краен пласман [[Париз-Ница 2017|Париз-Ница]]
: 2. Краен пласман [[Вуелта а Андалусија]]
{{Palmares end}}
 
|[[Тур де Франс 2014|СО]]
| align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 2015|4]]
| style="text-align:center;" |[[Тур де Франс 2016|СО]]
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања]]'''
|bgcolor=red | [[Вуелта а Еспања 2014|'''1''']]
| style="text-align:center;" |—
| style="text-alignbackground:center#ddf;"|[[Вуелта а Еспања 2016|4]]
|}
 
{{Златен велосипед}}
}}
{{Возачи во Тинкоф}}
 
{{Избрана}}