Разлика помеѓу преработките на „Авероес“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
с
[[Податотека:AverroesColor.jpg|right|300px]]
'''Авероес''' ()([[1126]], [[Шпанија]] - [[1198]], [[Мароко]]) бил арапски [[философ]], лекар и учител. Тој бил основач на философскиот правец ''[[Авероизам]]''. Неговото учење се приклонувало кон [[материјализам|материјализмот]] и [[пантеизам|пантеизмот]]. Тој ја негирал бесмртноста на [[душа]]та, поради што бил осуден од Римската курија.
 
==Авероес како тема во уметноста==