Ашхабад: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
воглавном -> воглавно
[проверена преработка][проверена преработка]
(Бришење на "PresidentialPalaceAshgabat.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:Jame)
с (воглавном -> воглавно)
}}
 
'''Ашхабад''' ({{lang-tk|Aşgabat}}, или во минатото '''Полторатск''' помеѓу 1919-1927) е [[главен град]] на [[Туркменистан]], држава во [[Централна Азија]]. Градот има население од 695.300 жители (2001) и се наоѓа помеѓу пустината [[Каракум]] и планинскиот венец [[Копет Даг]]. Во градот воглавномвоглавно живеат [[Туркмени]] со мала застапеност на [[Руси]], [[Ерменци]], и [[Азери]].