Разлика помеѓу преработките на „Кинески јазик“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
* [[Пингхуа|пинг]] 平話/平话 делумно од Кантонскиот
 
Постојат и многу други помали групи кои сѐ уште не се класификувани, како: [[Танџовски дијалект]], зборуван во [[Танџоу]], на островот [[Хајнан]]; [[сјангхуа]] (乡话), (не е исто што и сјанг, 湘), се зборува во западен [[Хунан]]; и [[Шаоџоу Тухуа]], кој се сборува во северен [[Гуангдунг]]. [[Тунгкански јазик|Тунгканскиот јазик]], зборуван во [[централнасредна Азија]], е многу сличен на мандаринскиот. Меѓутоа тој обично не се смета за „кинески“ бидејќи се пишува на [[кирилица]] и се варијанти од [[тунгканци]]те надвор од [[Кина]] кои не сме сметаат за етнички [[Кинеска дијаспора|Кинези]]. Видете [[ЛистаСписок на кинески дијалекти]] сеопфатнасеопфатен листасписок на поединечните дијалекти во рамките на овие пошироки групи.
 
[[Податотека:Map of sinitic languages-mk.svg|thumb|280px|Видовите на кинески кои се зборуваат во [[НР Кина]] и [[Тајван]]]]