Дворишка Река: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за река | name = Дворишка Река | name_other = <small>Циронска Река</small><br />...)
 
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Дворишка Река''' (позната и како '''Циронска Река'''; во горниот тек нарекувана: '''Преведена''') — река во [[Македонија]], сместена во северниот дел на планината [[Огражден]], јужно од градот [[Берово]], помеѓу Огражден и [[Малешевски Планини|Малешевските Планини]]. Реката претставува вододелница на реката [[Брегалница]] и [[Струмица (река)|Струмица]].<ref name="Реки во Македонија" />
 
Поминува низ селото [[Двориште (Беровско)|Двориште]], од каде и го добила своето име. На крајот се влива во реката [[Лебница (река)|Лебница]].<ref name="Реки во Македонија">{{РекиМак|страница=77}}</ref>