Демирџојани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5.168 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Greek Dimos
{{Без извори|датум=август 2010}}
|name = Тимурџи Аврен
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name_local = Περιστέρια
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|image_skyline =
| слика мапа=
|caption_skyline =
| име= Тимурџи Аврен
|city_flag =
| општина=
|city_seal =
| околија=
|nickname =
| популација=
|image_map = {{ПозКарта
| поштенски број=
| Егејска Македонија Доксат
| повикувачки број=
| ширина =
| надморска височина=
| опис = <center>Местоположба на Тимурџи Аврен во [[Доксат (општина)|Општина Доксат]] и областа [[Источна Македонија и Тракија]]</center>
| географска широчина=
| релјефна =
| географска должина=
| натпис = Тимурџи Аврен
| веб=
| натпис_гол =
| положба =
| позадина =
| бележник =
| бележник_гол =
| врска =
| ГШ_степ = 41| ГШ_мин = 7| ГШ_прав = N
| ГД_степ = 24| ГД_мин = 22| ГД_прав = E
}}
|map_caption = Местоположба во областа
|lat_deg = 41
|lat_min = 7
|lon_deg = 24
|lon_min = 22
|elevation_min =
|elevation = 535
|elevation_max =
|periph = [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]]
|periphunit = [[Драма (округ)|Драмски округ]]
|prefec =
|municipality = [[Доксат (општина)|Доксат]]
|municunit = Доксат
|established_c =
|established_m =
|districts =
|mayor =
|party =
|since =
|population_as_of = 2011
|population = 10
|area =
|population_metro =
|area_metro =
|population_urban =
|area_urban =
|population_village =
|area_village =
|pop_municipality =
|area_municipality =
|pop_municunit =
|area_municunit =
|pop_community =
|area_community =
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|website =
}}
 
'''Тимурџи Аврен''' или '''Демирџојани''' ({{lang-el|Περιστέρια, Перистерија}})<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/171684 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Περιστέρια]</ref> — село во [[Доксат (општина)|Општина Доксат]] во [[Драма (округ)|Драмски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Источна Македонија и Тракија]], [[Грција]].
'''Тимурџи Аврен''' е [[Драма (град)|драмско]] село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 10 километри југоисточно од градот [[Драма]] и на 29 километри источно од [[Доксат]].
== Историja ==
 
Селото се наоѓа на надморска височина од 535 метри.
 
== Историја==
===Отоманско Царство===
 
Селото во текот на [[19 век]] се наоѓало во [[Драмска каза|Драмската каза]] во составот на [[Отоманското Царство]].
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година, селото имало 370 [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 197.]</ref>.
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. На пописот од [[1913]] година биле евидентирани 509 жители<ref>{{cite web
== Економија ==
| last = Λιθοξόου
| first = Δημήτρης
| url = http://www.freewebs.com/onoma/1913.htm
| title = Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία
| accessdate = 2009-05-04
|archiveurl=http://archive.is/YKrE|archivedate=2012-07-31}}</ref>.
 
Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]] потпишан помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото било населено грчко население од [[Турција]], додека муслиманското население ги напуштило своите домови.
== Демографија ==
 
Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Перистерија<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref>.
== Општествени институции ==
 
== Демографија==
== Културни и природни знаменитости ==
 
Во [[1928]] година во селото биле сместени 53 грчки семејства со 192 лица<ref>[http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928]</ref>. Во 1928 година, бројот на населението бил 231 лица, додека во [[1940]] година селото броело 359 жители.
== Редовни настани ==
 
Селото според пописот од [[1951]] година броело 233 жители, на пописот од [[1961]] година во селото живееле 106 жители, во [[1981]] година имало 18 жители, додека во [[1991]] година имало 5 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= I |глава= |страници=17}}</ref>. Денеска, населението на селото е 10 жители според пописот од [[2011]] година.
== Личности ==
 
{{Пописи-ЕМ|359|233|106|/|18|5|/|10}}
== Култура и спорт ==
 
== ИселеништвоНаводи ==
{{наводи|2}}
 
{{Доксат}}
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Доксат]]
[[Категорија:Населени места во Егејска Македонија]]