Козлуќој (Драмско): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.842 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|website =
}}
 
'''Козлуќој ''' ({{lang-el|Πλατανιά, Платанија}})<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/170590 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον]</ref><ref name="грчки имиња">[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm#selection-11969.0-11969.9 Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref> — село во [[Бук (општина)|Општина Бук]] во [[Драма (округ)|Драмски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Источна Македонија и Тракија]], [[Грција]].
 
 
== Историја==
Селото во текот на [[19 век]] се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на [[Отоманското Царство]].
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 900 жители [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.]</ref>.
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. По потпишувањето на [[Лозански договор|Лозанскиот договор]] во [[1923]] година помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.
 
Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Платанија.<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref>
 
== Демографија ==
 
До [[1928]] година во селото биле населени 945 бегалци од [[Турција]].<ref>[http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928]</ref> Во [[1928]] година селото броело 945 жители, додека во [[1940]] година селото броело 1229 жители. Селото во пописот од [[1951]] година броело 1108 жители, на пописот од [[1961]] година, во селото живееле 923 жители, во [[1971]] година имало 530 жители, во [[1981]] година имало 393 жители, додека во [[1991]] година имало 498 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= II |глава= |страници=36}}</ref>. Денеска, населението на селото е 464 жители според пописот од [[2011]] година.
 
{{Пописи-ЕМ|1229|1108|923|530|393|498|/|464}}
 
== Наводи ==
{{наводи|2}}
 
{{Бук}}
 
[[Категорија:Населени места во Драма (округ)]]