Козлуќој (Драмско): Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.906 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Greek Dimos
{{Без извори|датум=август 2010}}
|name име= Козлуќој
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name_local = Πλατανιά
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|image_skyline =
| слика мапа=
|caption_skyline =
| име= Козлуќој
|city_flag =
| општина=
|city_seal =
| околија=
|nickname =
| популација=
|image_map = {{ПозКарта
| поштенски број=
{{Инфокутија за село во| Егејска Македонија| Драма
| повикувачки број=
| ширина =
| надморска височина=
| опис = <center>Местоположба на Козлуќој во [[Бук (општина)|Општина Бук]] и областа [[Источна Македонија и Тракија]]</center>
| географска широчина=
| релјефна =
| географска должина=
| натпис = Козлуќој
| веб=
| натпис_гол =
| положба =
| позадина =
| бележник =
| бележник_гол =
| врска =
| ГШ_степ = 41 | ГШ_мин = 11| ГШ_прав = N
| ГД_степ = 24 | ГД_мин = 24| ГД_прав = E
}}
|map_caption = Местоположба во областа
|lat_deg = 41
|lat_min = 11
|lon_deg = 24
|lon_min = 24
|elevation_min =
|elevation = 373
|elevation_max =
|periph = [[Источна Македонија и Тракија]]
|periphunit = [[Драмски округ]]
|prefec =
|municipality = [[Бук (општина)|Бук ]]
|municunit = [[Нусретли]]
|established_c =
|established_m =
|districts =
|mayor =
|party =
|since =
|population_as_of = 2011
|population = 464
|area =
|population_metro =
|area_metro =
|population_urban =
|area_urban =
|population_village =
|area_village =
|pop_municipality =
|area_municipality =
|pop_municunit =
|area_municunit =
|pop_community =
|area_community =
|postal_code =
|area_code =
|licence =
|website =
}}
 
'''Козлуќој ''' ({{lang-el|Πλατανιά, Платанија}})<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/170590 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον]</ref><ref name="грчки имиња">[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm#selection-11969.0-11969.9 Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref> — село во [[Бук (општина)|Општина Бук]] во [[Драма (округ)|Драмски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Источна Македонија и Тракија]], [[Грција]].
'''Козлуќој''' е [[Драма (град)|драмско]] село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
 
== Географиja и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 38 километри источно од градот [[Драма]] и на 17 километри југозападно од центарот на општината, [[Бук]]. Селото се наоѓа на надморска височина од 373 метри.
== Историja ==
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
 
== Општествени институции ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
 
== Иселеништво ==
 
== Надворешни врски ==
 
== Историја==
[[Категорија:Населени места во Егејска Македонија]]