Инџарли: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.971 бајт ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
 
== Географиja и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 53 километри североисточно од градот [[Драма]] и на 9 километри северно од центарот на општината, [[Бук]].
 
Селото се наоѓа на надморска височина од 252 метри.
 
== Историја==
 
Селото во текот на [[19 век]] се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на [[Отоманското Царство]]. По крајот на [[Балканските војни]], местото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. По потпишувањето на [[Лозански договор|Лозанскиот договор]] во [[1923]] година помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.
 
== Демографија ==
 
Во [[1940]] година селото е испуштено од евиденција. Селото во пописот од [[1951]] година броело 62 жители, на пописот од [[1961]] година, во селото живееле 74 жители, во [[1971]] година имало 31 жители, додека во [[1991]] година имало 18 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|том= II |глава= |страници=28}}</ref>. Денеска, населението на селото е 15 жители според пописот од [[2011]] година.
 
{{Пописи-ЕМ|/|62|74|31|/|18|28|15}}
 
== Наводи ==
{{наводи|2}}
 
{{Бук}}
 
[[Категорија:Населени места во Драма (округ)]]