Разлика помеѓу преработките на „Посејдон“

Додадени 3.508 бајти ,  пред 11 година
додадена е табела за грчка митологија
(слика)
(додадена е табела за грчка митологија)
[[Слика:0036MAN Poseidon.jpg|thumb|right|250px180px|Статуа на Посејдон.]]
 
'''Посејдон''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ποσειδῶν''') бил бог на [[море]]то во [[грчка митологија|старогрчката митологија]].
 
Негов пандан во [[римска митологија|римската митологија]] е богот [[Нептун (митологија)|Нептун]].
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{| width="100%" bgcolor="#fbf5df" style="border: 1px solid #CE7E06;"
| rowspan="7" bgcolor="#fbf5df" | [[Слика:Bust of Zeus.jpg|ц|150п|Биста на Зевс]]
| bgcolor="#Fabe68" | <div align="center"><big>'''[[Грчка митологија]]'''</big></div>
|-
| bgcolor="#FCD8A0" | <div align="center">'''[[:Категорија:Грчки богови|Богови]]'''</div>
|-
| bgcolor="#fbf5df" | <div align="center"><small>[[Хад]] | [[Афродита]] | [[Аполон]] | [[Арес]] | [[Артемида]] | [[Асклепие]] | [[Атина (митологија)|Атина]] <br /> [[Крон]] | [[Деметра]] | [[Дионис]] | [[Хефест]] | [[Елио (митологија)|Елио]] | [[Еоло]] | [[Хера]] | [[Хермес]] | [[Хестија]] | [[Геа]] | [[Посејдон]] | [[Уран (митологија)|Уран]] | [[Зевс]]</small></div>
|-
| bgcolor="#FCD8A0" | <div align="center">'''[[Музи]] и [[грчки херои]]'''</div>
|-
| bgcolor="#fbf5df" | <div align="center"><small>[[Ахил]] | [[Агамемнон]] | [[Аталанта (митологија)|Аталанта]] | [[Белерфонт]] | [[Касандра (митологија)|Касандра]] | [[Дедал и Икар]] | [[Прометеј]] | [[Диомед]] | [[Епиметеј]]<br /> [[Херакле]] | [[Етор]] | [[Јасон]] | [[Икар]] | [[Ио (митологија)|Ио]] | [[Медуза (митологија)|Медуза]] | [[Менелај]] | [[Минос (митологија)|Минос]] | [[Пан (бог)| Пан]] | [[Пенелопа]] | [[Сизиф]] | [[Тало (митологија)|Тало]] | [[Тезеј]] | [[Одисеј]]</small></div>
|-
| bgcolor="#FCD8A0" | <div align="center">'''[[:Категорија:Грчка митологија|Категории]]'''</div>
|-
| bgcolor="#fbf5df" | <div align="center">[[:Категорија:Грчки богови|Богови]] | [[:Категорија:Грчки херои|Херои]] | [[:Категорија:Музи|Музи]]</div>
|}
 
 
{{никулец}}
[[Категорија:Богови]]
[[Категорија:Грчки пантеон]]
[[Категорија:Грчка митологија]]{{Гр-бог}}'''Посејдон''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ποσειδῶν''') бил бог на морето во старогрчката митологија.
[[Слика:0036MAN Poseidon.jpg|thumb|right|250px|Статуа на Посејдон.]]
 
[[als:Poseidon (Gott)]]
{{никулец}}
[[ar:بوسيدون]]
[[be:Пасейдон]]
[[be-x-old:Пасэйдон]]
[[bg:Посейдон]]
[[bn:পোসাইডন]]
[[br:Poseidon]]
[[bs:Posejdon]]
[[ca:Posidó]]
[[cs:Poseidón]]
[[da:Poseidon]]
[[de:Poseidon]]
[[el:Ποσειδώνας (μυθολογία)]]
[[en:Poseidon]]
[[eo:Pozidono]]
[[es:Poseidón]]
[[et:Poseidon]]
[[eu:Poseidon]]
[[fa:پوزئیدون]]
[[fi:Poseidon]]
[[fr:Poséidon]]
[[gl:Poseidón]]
[[he:פוסידון]]
[[hi:वरुण (ग्रह)]]
[[hr:Posejdon]]
[[hu:Poszeidón]]
[[id:Poseidon]]
[[is:Neptúnus (guð)]]
[[it:Poseidone]]
[[ja:ポセイドーン]]
[[ka:პოსეიდონი]]
[[ko:포세이돈]]
[[la:Posidon]]
[[lb:Poseidon]]
[[lt:Poseidonas]]
[[lv:Poseidons]]
[[nds:Poseidon]]
[[nl:Poseidon (mythologie)]]
[[nn:Poseidon]]
[[no:Poseidon]]
[[pl:Posejdon]]
[[pt:Posídon]]
[[ro:Poseidon]]
[[ru:Посейдон]]
[[sh:Posejdon]]
[[simple:Poseidon]]
[[sk:Poseidón]]
[[sl:Pozejdon]]
[[sr:Посејдон]]
[[sv:Poseidon]]
[[ta:போசீடான்]]
[[th:โพไซดอน]]
[[tr:Posiedon (mitoloji)]]
[[uk:Посейдон]]
[[vi:Poseidon (thần thoại)]]
[[zh:波塞冬]]
121

уредување