Разлика помеѓу преработките на „Македонски Албанци“

Одземени 527 бајти ,  пред 3 години
с
Отстрането уредувањето на Kristianet Shqiptar ne Maqedoni (разговор), вратено на последната вер...
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на Kristianet Shqiptar ne Maqedoni (разговор), вратено на последната вер...)
}}
 
'''Македонски Албанци''' или '''Албанци во Македонија''' ({{lang-sq|Shqiptarë në Maqedoni}}) — најголемата малцинска заедница во [[Македонија]]. Вкупниот број на Албанците во Македонија е околи 800000509.083 жители, што преставува околу 4025% од населението. Албанското етникуммалцинство живее претежно во западниотсеверозападниот дел на Македонија. Најголеми албански заедници се во околината на градовите [[Тетово]] (70% од вкупното население), [[Гостивар]] (56%), [[Дебар]] (58%), [[Струга]] (56%) и [[Кичево]] (31%), но истите биле во целиот регион на Македонија до присилното иселување во време на поранешна Југославија од регионите на Битола, Ресен, Крушево, Велес, Прилеп и др. Од каде се по голема државна репресија се иселени во Турска и во време на пописите албанското население се прикажало како турско<ref>[http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf 2002 Census results]</ref>.
 
Албанци во Македонија почнале да се доселуваат поинтензивно дури после средината на [[18 век|XVIII век]]. Според отоманскиот попис на населението од [[1430]] - [[1431]], во Македонија немало воопшто Албанци. Веќе од средината на [[XV век]], со [[исламизација]]та на Албанците, тие во мал број почнале да доаѓаат во Македонија како турски војници и наеминци, но во многу мал број. Во отоманскиот попис од [[1452]] - [[1453]] година, се забележани само 32 албански семејства на територијата на цела Македонија и тоа 31 семејство во вилаетот [[Калканделен]] ([[Полог]]) и 1 католичко семејство во [[Скопје]].