Разлика помеѓу преработките на „Стреличарство“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Master_Heon_Kim.jpg|мини|Господар Неон Ким демонстрира Гунгдо, традиционалните корејски стреличарство (Кук Кунг), 2009]]
[[Податотека:Bogenschützen_in_Ili-Mano_2.jpg|мини|Стрелец во источен Тимор]]
'''СтреличарштвоСтреличарство''' е спорт, вежбање или вештина за користење на лак и стерла. Зборот доаѓа од [[Латински јазик|латинскиот]] збор ''arcus''. Историски, стреличарство се користело за лов и борба. Во модерните времиња, тоа е главно натпреварувачки спорт и рекреативнен активност. Лице кое учествува во стреличарство често е наречен стелец.
 
== Референци ==