Разлика помеѓу преработките на „Антонио Бандерас“

Додадени 742 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
}}
 
'''Хозе Антонио Домингез Бандера''' (роден [[10 август]] [[1960 година]]), познат како '''Антонио Бандерас''', е [[Шпанија|шпански]] филмски глумец, режисер, продуцент и [[пејач]]. Својата глумечка кариера ја започнал на 19 годишна возраст со серија од филмови на режисерот [[Педро Алмодовар]], а потоа се појавува во холивудските филмови како: ''[[Атентатори (филм)|Атентатори]]'', ''[[Евита (филм)|Евита]]'', ''[[Интервју со вампирот]]'', ''[[Филаделфија (филм)|Филаделфија]]'', ''[[Десперадо (филм)|Десперадо]]'', ''[[Маската на Зоро]]'' и други.
 
==Биографија==
== Референци ==
Покрај глумата, бандерас направил успешна кариера и во индустријата со [[Парфем|парфеми]], станувајќи заштитно лице на брендовите ''Puig'' и ''Antonio Banderas Fragnances''.<ref>„Антонио Бандерас“, Infinity, број 1, декември 2016, стр. 56-60.</ref>
 
==Филмска и театарска кариера==
{{Reflist}}
Својата глумачка кариера ја започнал на возраст од 19 години, со серија филмови на [[режисер]]от [[Педро Алмодовар]], а потоа се појавил во холивудските филмови како: ''[[Атентатори (филм)|Атентатори]]'', ''[[Евита (филм)|Евита]]'', ''[[Интервју со вампирот]]'', ''[[Филаделфија (филм)|Филаделфија]]'', ''[[Десперадо (филм)|Десперадо]]'', ''[[Маската на Зоро]]'' и други. Исто така, бандерас настапувал и на [[Бродвеј]], каде играл во [[Мјузикл|мјузиклот]] „Девет“ (''Nine'').<ref>„Антонио Бандерас“, Infinity, број 1, декември 2016, стр. 56-60.</ref>
 
== Надворешни врски ==
* {{ibdb name|id=95453}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бандерас, Антонио}}