Разлика помеѓу преработките на „Рајдинг“

Додадени 9 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
'''Рајдинг''' е село во [[Бургенланд]], [[Австрија]], одалечено околу 21 километри од [[Сопрон]]. Селото се наоѓа на ридовите над Сопрон и има 837 жители. Селото постои од 1222 година. Најистакнатиот лик кој потекнува од селото бил унгарскиот композитор [[Франц Лист]], роден 1811 на имотот на семејството [[Естерхази]]. Последниот сопственик на куќата Пал Естерхази ја донирал во 1971 година на селото и била преуредена како музеј. Денес таа куќа ги задржува спомените од животот Лист кои се собрани и зачувани со помош на локалното население.
Доборјан е мало село во Унгарија, Бургенланд, одалечено околу 21 километри од Сопрон. Селото се наоѓа на ридовите над Сопрон и има 837 жители.
 
Селото датира уште од 1222 година. Најистакнатиот син на селото беше на познатиот унгарски композитор Франц Лист, роден во 1811 година на имотот на семејството Естерхази. Последниот сопственик на куќата, д-р Пал Естерхази ја донирал во 1971 година во селото за употреба како музеј.
[[Категорија:Градови во Бургенланд]]
Денес таа куќа ги задржува спомените од животот на тоа чудо од дете - Франц Лист коишто се собрани и зачувани со помош на локалното население.