Разлика помеѓу преработките на „Зелен чај“

Додадени 15 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(средување)
 
[[Податотека:Tea leaves steeping in a zhong čaj 05.jpg|мини|Листови од зелен чај]]
[[Податотека:Plantação de Chá Gorreana, Camellia sinensis, Ribeira Grande, ilha de São Miguel, Açores.JPG|мини|Полиња со зелен чај]]
'''Зелениот чај''' се прави од листовите на дрвенестата чајна билка, [[Чајна билка|Camellia sinensis]], распространета е на [[Далечен Исток|Далечниот Исток]], посебно во [[Кина]] и [[Јапонија]].<ref name="teaguardian_greenorigin">{{citation|title=Green Teas: A (very) Brief History|url=httphttps://www.teaguardian.com/nature_of_teawhat-is-tea/green-tea-production-steaming/green_origin.html|publisher=teaguardian.com|accessdate = 20.4 12.March 2010.2017}}</ref> и [[Јапонија]]. Од 19 век оваа билка почнала да се шири на тропските и суптропските предели. Билката може да израсне до 3 метри во височина, обрасната со долги зимзелени лисја. Во лисјата се застапени биоактивни материи, меѓу кои: [[теин]], [[теобромин]], [[теофилин]] и [[етерично масло]], заради кои се одгледува оваа билка.
 
== Наводи ==