Разлика помеѓу преработките на „Зелен чај“

Додадени 616 бајти ,  пред 4 години
средување
(нова статија)
 
(средување)
[[Податотека:Tea leaves steeping in a zhong čaj 05.jpg|мини|Листови од зелен чај]]
Зелен чај
[[Податотека:Plantação de Chá Gorreana, Camellia sinensis, Ribeira Grande, ilha de São Miguel, Açores.JPG|мини|Полиња со зелен чај]]
Листови од зелен чај.
'''Зелениот чај''' се прави од билкителистовите на листовитедрвенестата одчајна дрвотобилка, [[Чајна билка|Camellia Камелиаsinensis]], распространета е на [[Далечен Исток|Далечниот Исток]], посебно во [[Кина]]<ref name="teaguardian_greenorigin">{{citation|title=Green Teas: A (very) Brief History|url=http://teaguardian.com/nature_of_tea/green_origin.html|publisher=teaguardian.com|accessdate = 20. 12. 2010.}}</ref> и Јапан[[Јапонија]]. Од 19 век оваа билка почнала да се шири на тропските и суптропските предели. Билката може да израсне до 3m3 високаметри во височина, обрасната со долги зимзелени лисја. Во лисјата се застапени биоактивни материи, меѓу кои: таин[[теин]], [[теобромин]], [[теофилин]] и [[етерично масло]], заради кои се одгледува оваа билка.
Полиња со зелен чај.
 
Зелениот чај се прави од билките на листовите од дрвото Камелиа, распространета е на Далечниот Исток, посебно во Кина и Јапан.Од 19 век оваа билка почнала да се шири на тропските и суптропските предели.Билката може да израсне до 3m висока, обрасната со долги зимзелени лисја. Во лисјата се застапени биоактивни материи: таин, теобромин, теофилин и етерично масло, заради кои се одгледува оваа билка.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Чаеви]]