Разлика помеѓу преработките на „Стреличарство“

Одземени 344 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Archery“)
[[Податотека:Master_Heon_Kim.jpg|мини|Господар Неон Ким демонстрира Гунгдо, традиционалните корејски стреличарство (Кук Кунг), 2009]]
[[Податотека:Bogenschützen_in_Ili-Mano_2.jpg|мини|Стрелец во источен Тимор]]
'''Стреличарштво''' е спорт, вежбање или вештина за користење на лак и стерла. Зборот доаѓа од [[Латински јазик|латинскиот]] збор ''arcus''. Историски, стреличарство се користело за лов и борба. Во модерните времиња, тоа е главно натпреварувачки спорт и рекреативнен активност. Лице кое учествува во стреличарство често е наречен стелец.<ref>The noun "toxophilite", meaning "a lover or devotee of archery, an archer" derives from ''[//en.wikipedia.org/wiki/Toxophilus Toxophilus]'' by [//en.wikipedia.org/wiki/Roger_Ascham Roger Ascham] —"imaginary proper name invented by Ascham, and hence title of his book (1545), intended to mean 'lover of the bow'." "toxophilite, n." </ref>
 
== Референци ==