Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 97 бајти ,  пред 3 години
Одбиена последната промена (од 5.32.181.210) и ја поврати преработката 3560506 на Raso mk
(Над 90% од населението е Албанско, другиот дел се Македонски Муслимани и Турци.)
(Одбиена последната промена (од 5.32.181.210) и ја поврати преработката 3560506 на Raso mk)
}}
 
'''Дебар''' — град во западниот дел на [[Македонија]] и административен центар на [[Општина Дебар]], која опфаќа уште и 17 села. Според пописот од 2002 година, градот имал население од 14.562 жители. Градот е центар на дебарскиот регион, кој главно е населен со Албанци[[Македонци-муслимани|Македонци од муслиманска вероисповед]].
 
==Географија и местоположба==