Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Одземени 97 бајти ,  пред 4 години
Над 90% од населението е Албанско, другиот дел се Македонски Муслимани и Турци.
(Над 90% од населението е Албанско, другиот дел се Македонски Муслимани и Турци.)
}}
 
'''Дебар''' — град во западниот дел на [[Македонија]] и административен центар на [[Општина Дебар]], која опфаќа уште и 17 села. Според пописот од 2002 година, градот имал население од 14.562 жители. Градот е центар на дебарскиот регион, кој главно е населен со [[Македонци-муслимани|Македонци од муслиманска вероисповед]]Албанци.
 
==Географија и местоположба==
Анонимен корисник