Полтавска Област: Разлика помеѓу преработките

поправка на правопис
с (P.Nedelkovski ја премести страницата Полтавска област на Полтавска Област: Правопис - голема почетна буква на секој дел кај сопствените ими...)
(поправка на правопис)
{{Инфокутија Област во Украина
| име = Полтавска областОбласт
| изворно име = Полтавська область
| знаме = Flag_of_Poltava_Oblast.svg
| местоположба = Map of Ukraine political simple Oblast Poltawa.png
| опис = Карта на Украина, Полтавска областОбласт е означена со црвено
| админ = [[Полтава]]
| јазици = [[Украински]]
}}
 
'''Полтавската областОбласт''' ([[украински]]: ''Полтавська область''; исто така се нарекува '''Полтавшчина''' - украински: ''Полтавщина'') е област ([[покраина]]) во централна [[Украина]]. Административен центар на [[област]]таа е градот [[Полтава]].
 
== Географија ==
Полтавската [[областОбласт]] е сместена во средишниот дел на Украина и зафаќа вкупна површина од околу 28.800 [[км²]]. Областа се граничи со [[Черниговска областОбласт|Черниговската]], [[Сумска областОбласт|Сумската]], [[Харковска областОбласт|Харковската]], [[Днепропетровска областОбласт|Днепропетровската]], [[Кировоградска областОбласт|Кировоградската]], [[Черкаска областОбласт|Черкаската]] и [[Киевска областОбласт|Киевската областОбласт]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.adm-pl.gov.ua Администрација на Полтавската областОбласт] {{uk}}
* [http://www.kmu.gov.ua/control/en/publish/article?art_id=117049&cat_id=32596 Информации за областа]
* [http://www.wumag.kiev.ua/index2.php?param=pgs20073/94 Земјата Полтавшчина]
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Полтавска областОбласт| ]]