Разлика помеѓу преработките на „Винс Вон“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(нова статија)
 
с
| name = Винс Вон
| image = Vince Vaughn by Gage Skidmore.jpg
| image_size = 230п225п
| caption = Вон во 2011 година
| birth_name = Винсент Ентони Вон
'''Винсент Ентони''' „'''Винс'''“ '''Вон''' (роден на 28 март 1970 г.) — американски глумец, продуцент, сценарист, активист и комичар.
 
Вонс започнал да се занимава со глума во доцните 1980-ти години играјќи мали телевизиски улоги. Тој иѝ станал познат на пошироката јавност во 1996 година, играјќи во комичната драма ''[[Каде се девојките?]]''. Тој играл улоги во бројни филмови во 1990-те години, вклучувајќи ја спортската драма ''[[Руди (филм)|Руди]]'' (1993), научно-фантастичниот авантуристички филм ''[[Изгубениот свет: Паркот Јура]]'' (1997), и трилер драмата ''[[Враќање во рајот (филм од 1998)|Враќање во рајот]]'' (1998).
 
Во 2000-те години, тој играл главно во комедии, и тоа во ''[[Денови на слава (филм)|Денови на слава]]'' (2003), ''[[Пази, топка!]]'' (2004), ''[[Расипувачи на венчавки (филм)|Расипувачи на венчавки]]'' (2005), ''[[Раскинување (филм)|Раскинување]]'' (2006), ''[[Фред Мраз]]'' (2007) и ''[[Четири божиќни прослави]]'' (2008). Тој продолжил со комичните улоги во 2010-те години, играјќи во комедиите ''[[Дилема (филм)|Дилема]]'' (2011), ''[[Вонземјани во соседството]]'' (2012) и ''[[Приправници (филм)|Приправници]]'' (2013).
 
Во 2015 година, тој го играл Френк Семјон во втората сезона од криминалната телевизиска серија ''[[Вистински детектив]]'' заедно со [[Колин Фарел]] и [[РејчемРејчел Мекадамс]]. Во 2016 година, тој играл во критички пофалениот филм ''[[Гребен на спасените]]''.
 
==Надворешни врски==