Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Додадени 10 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (координати)
с
 
 
'''Плаошник''' или Плаош се нарекува месноста на јужната страна од ридот на кој се наоѓа стариод град [[Охрид]], непосреднона подоколу 250м јужно од централниот дел од [[Самуиловата тврдина]].
 
Плаошник е познат како религиозен локалитет уште од почетоците на [[христијанство]]то, а веројатно и пред тоа. Пронајдени се неколку големи ранохристијански базилики, како и остатоците од црквата Свети Пантелејмон која ја изградил и во која работел [[Свети Климент Охридски]].
4.318

уредувања