Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Додадени 73 бајти ,  пред 12 години
с
координати
с (координати)
[[Image:Plaosnik i ezero.jpg|thumb|right|300px|Поглед кон Плаошник од север.]]
 
{{coor title dms|41|06|45.85|N|20|47|28.48|E|region:MK_type:landmark}}
 
 
'''Плаошник''' или Плаош се нарекува месноста на јужната страна од ридот на кој се наоѓа стариод град [[Охрид]], непосредно под централниот дел од [[Самуиловата тврдина]].
4.318

уредувања