Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Додаден 381 бајт ,  пред 4 години
* „Компас“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 73.</ref>
* „Смртта и компасот“ - расказ на аргентинскиот писател [[Хорхе Луис Борхес]] од 1942 година.<ref>Horhe Luis Borhes, ''Маštarije''. Beograd: Paidea, 2006, стр. 85-94.</ref>
* „Волшебниот компас“ - збирка [[поезија]] на македонскиот поет [[Сашо Огненовски]] од [[2011]] година.<ref>„Објавена книга со драми на Сашо Огненовски“, ''Дневник'', година XXI, број 6289, вторник, 14 февруари 2017, стр. 17.</ref>
 
 
{{никулец}}