Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

→‎Награди: ситна поправка
(→‎Награди: ситна поправка)
 
==Награди==
ДПМ доделува неколку книжевни награди, и тоа:<ref>„ДПМ одбележува 70 години постоење“, ''Дневник'', година XXI, број 6289, вторник, 14 февруари 2017, стр. 17.</ref>
*„[[Ацо Шопов (награда)|Ацо Шопов]]“ — за најдобра [[поезија|поетска]] книга,
*„[[Стале Попов (награда)|Стале Попов]]“ — за најуспешна [[проза|прозна]] книга,