Пастрмка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 23 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Пастрмки на Пастрмка презапишувајќи врз пренасочување)
сНема опис на уредувањето
{{Таксономија
| name = ПастрмкиПастрмка
| fossil_range = [[Миоцен]] - денес<ref>{{цитирано списание
| last = Sepkoski
| phylum = [[Хордати]]
| classis = [[Зракоперки]]
| ordo = [[ЛососовидниПастрмковидни]]
| familia = [[ЛососиПастрмки]]
| subfamilia = [[ЛососиПастрмки (потфамилијапотсемејство)|ЛососиПастрмки]]
| genus = '''''Пастрмки''Пастрмка'''
| genus_authority = ([[Карл Линеј|Linnaeus]], 1758)
| subdivision_ranks = [[Вид (биологија)|Видови]]
}}
 
'''ПастрмкитеПастрмка''' ([[{{науч.]] ''|Salmo''}}) е [[род (биологија)|род]] на [[риби]] од [[фамилијасемејство (биологија)|фамилијатасемејството]] на [[Лососипастрмки]]те (''Salmonidae'') каде спаѓаат пастрмките и лососите, од кои најпознати се [[охридска пастрмка|охридската пастрмка]] (''Salmo letnica''), [[речна пастрмка|речната пастрмка]] (''Salmo trutta''), [[атлантски лосос|атлантскиот лосос]] (''Salmo salar'') и други. Родот живее претежно во [[Европа]]. Само ареалот на атлантскиот лосос се протега до северните краишта на [[Северна Америка]]. Пастрмките и лососите од [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] припаѓаат на друг род, наречен [[Куконосни]] (''Onchorhynchus'').
 
Бројот на посебни видови и подвидови во родот Пастрмки е спорен. Атлантскиот лосос и речната пастрмка се широко распространети видови, но највеќето други [[таксон]]и се [[ендемизам|ендемски]] на еден [[слив]] (тука спаѓаат [[охридска пастрмка|охридската пастрмка]] со подвидовите летница, струшка пастрмка, охридска белвица и тн).