Разлика помеѓу преработките на „Олдос Хаксли“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 години
с
Leonard - Ленард
с (Leonard - Ленард)
| signature = Aldous Huxley signature.svg
}}
'''Олдос ЛеонардЛенард Хаксли''' ({{lang-en|Aldous Leonard Huxley}}; {{роден на|26|јули|1894}} – {{починал на|22|ноември|1963}}) — [[Англија|англиски]] писател и еден од најистакнатите европски [[Есеист|есеисти]] на XX век.
 
Подоцнежниот дел од животот го поминал во [[САД]], каде живеел во [[Лос Анџелес]] од [[1937]] година па сѐ до својата смрт. Најпознат е по неговите романи, меѓу кои најпознат е романот „[[Храбар нов свет]]“ и големиот опус на есеи. Хаксли бил и уредник на списанието „Оксфордска поезија“ и пишувал кратки раскази, [[поезија]], [[Патопис|патописи]], филмски стории и [[Сценарио|сценарија]].<ref>{{cite book| last = Thody| first = Philipe| title = Huxley: A Biographical Introduction| year = 1973| publisher = Scribner| isbn = 978-0-289-70188-1 }}</ref><ref>{{cite book| author = David K. Dunaway| title = Aldous Huxley Recollected: An Oral History| url = http://books.google.com/?id=UFasAs0EHU8C&pg=PA90| year = 1995| publisher = Rowman Altamira| isbn = 978-0-7619-9065-9| page = 90 }}</ref>