Разлика помеѓу преработките на „Стадион Фејенорд“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Стадион
| име = Стадион „Фејенорд“
| прекар = '''De Kuip'''<br>
| слика = [[File:Overzicht vanaf de straat - Rotterdam - 20349851 - RCE.jpg|300px]]
| целоиме = Стадион „Фејенорд“
| локација = [[Ротердам]], [[Холандија]]
| координати = {{Coord|51|53|38.02|N|4|31|23.71|E|type:landmark|display=title}}
| темели =
| изграден = 1935–1937
| отворен ={{start date and years ago|df=y|1937|7|23}}
| реновиран = 1994
| проширен =
| затворен =
| срушен =
| сопственик =
| оператор =
| подлога = [[трева]]
| цена =
| архитект =
| структурен_инженер =
| сервис_инженер =
| главен_изведувач =
| менаџер =
| главни_изведувачи =
| поранешни_имиња =
| играат = [[ФК Фејенорд]]<br>[[Ередивисије]]
| капацитет = 51,117
| димензии =
| табла =
}}
'''Стадион на Фејенорд,''' ([[Холандски језик|хол.холандски]] : ''Feijenoord Stadion'') , попознат по прекарот Де''De Kuip'' (Када), е фудбалски стадион во [[Ротердам]], [[Холандија]]. Тој бил изграден во [[1937]] година, и бил именуван по градската област "„''Фејенорд"''“ во [[Ротердам]], додека фудбалскиот клуб [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], дури во [[1973]] година, го сменил своето име.
 
Стадионот во [[1949]] година имал капацитет од 64.000 седишта, до 69.000 седишта. Денес, капацитетот на стадионот е предвиден за 51.177 гледачи.
Стадион на Фејенорд, ([[Холандски језик|хол.]] ''Feijenoord Stadion'')  попознат по прекарот Де Kuip (Када), е фудбалски стадион во [[Ротердам]], [[Холандија]]. Тој бил изграден во 1937 година, и бил именуван по градската област "Фејенорд" во Ротердам, додека фудбалскиот клуб [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], дури во 1973 година, го сменил своето име.
Стадионот во 1949 година имал капацитет од 64.000 седишта, до 69.000 седишта. Денес, капацитетот на стадионот е предвиден за 51.177 гледачи.
 
Стадионот го користи фудбалскиот клуб Фејенорд, еден од најсилните клубови во [[Холандија]]. Исто така, тој долго време бил домместо стадионкаде насвоите холандскатадомашни фудбалсканатпревари ги играла [[Фудбалска репрезентација на Холандија|Фудбалската репрезентација на Холандија]], како и домаќин на повеќе од 150 меѓународни натпревари, првиот од нив бил одигран против [[Белгија]], на [[2 мај,]] [[1937]] година. Покрај тоа, рекордни девет [[УЕФА]] финални натпревари себиле одиграни на овој стадион. Последниот од нив, бил одигран во [[2002]] година, во финалето на Купот на УЕФА, каде Фејенорд (патем како домаќин) ја поразипоразил Борусија од [[Дортмунд]] со резултат од 3: 2.
 
Во [[2000]] година, на стадионот се одиграодиграло финалето на [[Европското првенство во фудбал 2000|Европското првенство]] во фудбал одршаноодржано во [[Белгија]] и [[Холандија]], каде што [[Фудбалска репрезентација на Франција|Франција]] ја поразипоразила [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] во продолженијатапродолжение. [1]
 
Во моментов се дизајнира нов стадион за Фејенорд. Веќе го добидобил прекарот "„''De Nieuwe Kuip",''“ иликој Noviotтреба Deда Kuip,се при што ќенаоѓа бидена само неколку стотини метри од сегашниот стадион и ќе има капацитет од околу 80.000 до 100.000 седишта. [2]
 
Во моментов се дизајнира нов стадион за Фејенорд. Веќе го доби прекарот "De Nieuwe Kuip", или Noviot De Kuip, при што ќе биде само неколку стотини метри од сегашниот стадион и ќе има капацитет од околу 80.000 до 100.000 седишта. [2]
[[Категорија:Стадиони во Холандија]]