Разлика помеѓу преработките на „Стадион Фејенорд“

нема опис на уредувањето
 
Стадион на Фејенорд, ([[Холандски језик|хол.]] ''Feijenoord Stadion'')  попознат по прекарот Де Kuip (Када), е фудбалски стадион во [[Ротердам]], [[Холандија]]. Тој бил изграден во 1937 година, и бил именуван по градската област "Фејенорд" во Ротердам, додека фудбалскиот клуб [[ФК Фејенорд|Фејенорд]], дури во 1973 година, го сменил своето име.
[[Податотека:File:Feyenoord Helicopter 05.jpg]]
Стадионот во 1949 година имал капацитет од 64.000 седишта, до 69.000 седишта. Денес, капацитетот на стадионот е предвиден за 51.177 гледачи.
 
12.995

уредувања