Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Одземени 18 бајти ,  пред 12 години
с
(Нова страница: thumb|right|300px|Поглед кон Плаошник од север. '''Плаошник''' или Плаош се нарекува ме...)
 
==Климентов универзитет==
 
Во манастирот околу црквата во времето на Св. Климент се наоѓала [[Охридската школа]], жариште на словенската писменост и култура. Овде Климент Охридски, прв писател меѓу македонските Словени, ги составувал своите литературни творби, меѓу кои и [[Похвала на Кирил Филозоф|Пофалното слово за Кирил]], ремек-дело на средновековната словенска книжевност. Меѓу археолошките остатоци во Климетовата црква Св. Пантелејмон се наоѓа и гробницата на самиот свети Климент Охридски. Според житието на архиепископот Теофилакт за Климент Охридски, големиот словенски просветител оваа гробница ја направил со своја рака и во неа бил погребан во 916 година.
 
==Археолошки истражувања==
4.318

уредувања