Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
Замена на Image:15._Омов_закон.ogg со Image:15._Омов_закон.ogv (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Wrong extension (img_media_type=VIDEO/ogv
с
(Замена на Image:15._Омов_закон.ogg со Image:15._Омов_закон.ogv (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Wrong extension (img_media_type=VIDEO/ogv)
[[Податотека:Ohms law voltage source.svg|right|thumb|200px|Напонскиот извор ''V'', предизвикува електрична струја ''I'', низ отпорникот ''R'', трите величини на кои се однесува Омовиот закон: ''I = V/R''.]]
[[Податотека:15. Омов закон.oggogv|мини|десно|300п|Проф. Оливер Зајков од [[ПМФ]], Скопје опитно го покажува Омовиот закон.]]
 
'''Омовиот закон''' се однесува на [[електрично коло|електрични кола]], тој вели дека: