Разлика помеѓу преработките на „Лебед“

Додадени 304 бајти ,  пред 3 години
* „Гуската и лебедот“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 15.</ref>
* „Лебед девојка“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 109-110.</ref>
* „Леда и лебедот“ (''Leda and the Swan'') - песна на англискиот поет [[В. Б. Јејтс]].<ref>„W. B. Yeats“, во: Kenneth Allot, ed., ''The Penguin Book of Contemporary Verse 1918 – 60''. Harmonsworth, Middlesex, UK: Penguin Books, 1962, стр. 45.</ref>
 
== Наводи ==