Бршленова лига: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{About|група универзитети и атлетска конференција која ѝ го дава името на оваа група}}
[[Податотека:Ivy Sports Symposium.png|мини]]
 
'''Бршленовата лига''' ({{lang-en|Ivy League}}) е [[атлетска конференција]] основана во [[1954]] година. Лигата е составена од [[Спортски тим|спортските тимови]] на осум приватни [[Високообразовна институција|високо-образовни институции]] од [[северо-источна Америка]]. Името на конференцијата исто така често се користи да се означат овие осум универзитети како група. Термиот 'Бршленова лига' има и конотации на академска возвишеност, селективност при уписот и општествен [[елитизам]]. Осумте универзитети кои ја сочинуваат лигата се [[Универзитет Браун|Универзитетот Браун]], [[Колеџ Дартмут|Колеџот Дартмут]], [[Универзитет Јеил|Универзитетот Јеил]], [[Универзитет Колумбија|Универзитетот Колумбија]], [[Универзитет Корнел|Универзитетот Корнел]], [[Универзитет Принстон|Универзитетот Принстон]], [[Универзитет во Пенсилванија|Универзитетот во Пенсилванија]] и [[Универзитет Харвард|Универзитетот Харвард]].
 
31

уредување