Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
с
Кај кинескиот оброк секој гостин добива свој сад со ориз додека другите јадења се служат на заеднички чинии и сите земаат од нив, залак по залак. Ова значително се разликува од позападните оброци, каде секој гостин однапред добива своја порција со сѐ што треба да се послужи.
 
== ПијалоциПијалаци ==
Според традиционалните кинески сфаќања, ладните [[пијалокпијалак|пијалоципијалаци]] се сметаат за лоши по [[варење (организам)|варењето]] на топлата храна, па така разладена вода и [[безалкохолен пијалокпијалак|безалкохолни пијалоципијалаци]] не се служат за време на оброкот. Затоа со јадењето обично се служи топол [[чај]] или топла вода. Се смета дека тие се полезни за варењето на масните храни. И покрај оваа традиција, денес пивото и безалкохолните пијалоци се популарен додаток на јадењето.
 
== Поврзано ==